Ciekawostki i porady

naturBlog

Jak odmłodzić skórę?

Image
Na co dzień dajemy naszej skórze mocno w kość. Poddajemy ją działaniu wiatru, słońca, zimą mrozu, śniegu, w mieszkaniach i domach mamy suche powietrze, nasza dieta często jest uboga w owoce i warzywa, z aktywnością na świeżym powietrzu również różnie bywa. Do tego wszystkiego dokładamy ciągły stres, brak higieny snu oraz niedopasowaną pielęgnację i mamy kocioł pełen czynników prowadzących do starzenia się skóry. Na szczęście, dzięki kilku zdrowym rutynom, możemy pomóc odzyskać skórze świeży i promienny wygląd.

Codzienne odmładzanie najlepiej obrazuje piramida długowieczności.

01
U podstaw piramidy leży nastawienie do życia, umiejętność relaksacji i radzenia sobie z emocjami. Musimy sobie uświadomić, że stres nie jest pojęciem metafizycznym, ale zmienia procesy biochemiczne w naszym organizmie. Jeśli ciągnie się latami ciało zużywa rezerwy mineralne zgromadzone także w kościach. Spaceruj na łonie natury, słuchaj relaksującej muzyki, medytuj, módl się- zwolnij choćby na 15 minut. Regularne wyciszanie zmniejsza poziom kortyzolu (hormonu stresu) i obniża cytokiny wywołujące stany zapalne w organizmie.
02
Dieta. Nie można być zdrowym mając fatalne nawyki żywieniowe. Skóra, jako największy organ naszego ciała dostaje na końcu wszystkie składniki budulcowe. Jeśli dostarczamy ich mało, już dla niej nic nie zostaje. Dbajmy codziennie o sprawność wątroby, bo to ona oczyszcza organizm, detoksykuje nas. Nie ma dnia bez warzyw i owoców- produkty roślinne powinny stanowić prawie połowę produktów, które zjadamy. Uzupełniaj dietę w zdrowe tłuszcze. Nie zapominaj o podaży białka. Prawidłowa dieta to najlepszy przyjaciel urody.
03
Aktywność fizyczna. Bez szaleństw - 30 minutowy spacer kilka razy w tygodniu i już dotleniamy skórę i wytwarzają się w naszym organizmie endorfiny.
04
Nawadnianie i oddychanie. Pij często, małe ilości. Odwodniony organizm to zwiotczała, przesuszona skóra. Oddychanie powinno być przeponowe. Kto oddycha przeponą? Złe oddychanie prowadzi do obniżenia pH komórek i osłabienia procesów w nich zachodzących. Zamiast kremu z dopiskiem „dotleniający”, oddychaj pełną piersią i przeponą.
05
Mikroodżywianie. Nowy składnik odmładzania. Jest to sposób na uzupełnienie marginalnych niedoborów komórkowych. Dopasowanie sposobu żywienia i suplementacji dobranej do potrzeb danego organizmu. Chodzi tu o witaminy, makro i mikroelementy, kwasy tłuszczowe, pre i probiotyki.
06
Zabiegi estetyczne. Nie wszystkie ingerencje powinny być próbą zatrzymania czasu, ale zaplanowaną na miesiące, lata terapią, która pomoże w utrzymaniu zdrowia skóry i podkreśli jej atuty. Biostymulacja, regeneracja, ochrona płaszcza wodno- tłuszczowego. Pielęgnacja musi być dopasowana do skóry i jej aktualnych potrzeb.
Image

Co nas postarza?

  • stres oksydacyjny i wolne rodniki
  • nadmierne spożycie cukru
  • spożywanie nadmiernej ilości alkoholu
  • jedzenie produktów przetworzonych z konserwantami i wzmacniaczami smaku
  • nadmierne opalanie się
  • palenie papierosów
  • zbyt mała ilość snu
  • spadek poziomu hormonów
  • lenistwo

Jak odmłodzić skórę?

Przede wszystkim holistycznie, całościowo. Super krem czy zabieg za 500zł nie da wymiernego rezultatu, jeśli nie zadbamy o inne aspekty naszego życia. Wygląd i zdrowie skóry to zadbanie o nasz stan psychofizyczny i właściwie dobrana pielęgnacja domowa i gabinetowa.

Najważniejsze odmładzające działania pielęgnacyjne:

  • ochrona przeciwsłoneczna  
  • antyoksydacja  
  • złuszczanie  
  • odbudowa płaszcza hydrolipidowego
  • biostymulacja

Ochrona przeciwsłoneczna

Ochrona przeciwsłoneczna Promieniowanie UV pobudza syntezę witaminy D, neutralizuje chorobotwórcze drobnoustroje i poprawia samopoczucie. Regularna ekspozycja jest jednak wysoce szkodliwa.

Promieniowanie UVA stanowi 95% promieniowania słonecznego. Przenika aż do skóry właściwej i niestety, wykazuje bardzo destrukcyjne działanie. Generuje powstawanie wolnych rodników, pozbawia skórę elastyczności, zmniejsza zdolność do wiązania wody. Ma również duży wpływ na powstawanie przebarwień. Promieniowanie UVA towarzyszy nam przez cały rok, bez trudu przenika przez chmury, szyby a nawet cienką odzież. Dlatego taż ważne jest, aby kremy z filtrem używać przez okrągły rok.

Promieniowanie UVB stanowi 5% promieniowania słonecznego, co nie znaczy, że nam nie zaszkodzi. Przenika do warstwy podstawnej naskórka i odpowiada za pigmentację skóry - czyli opaleniznę (ale również za nieprzyjemne poparzenia). Niszczy liczne komórki, białka i błony komórkowe. Przyczynia się do rozwoju nowotworów skóry- czerniaka oraz raka podstawnokomórkowego i kolczystokomórkowego. Najwyższe stężenie promieniowania UVB występuje latem, między godziną 10 a 15. Filtrowane jest przez chmury i mgłę, ale przenika przez wodę i szkło.

Idealny krem przeciwsłoneczny posiada właściwości ochronne przeciw promieniowaniu UVA oraz UVB. Na opakowaniach szukajmy informacji o współczynniku SPF (ochrona UVB) oraz oznakowania UVA w kółeczku lub PA ze znakami „+”(jeden plus oznacza najniższą ochronę UVA, a cztery najwyższą).

Na rynku znajdziemy dwa rodzaje filtrów przeciwsłonecznych: mineralny, który fizycznie blokuje promienie oraz chemiczny, który pochłania lub rozprasza promieniowanie. Filtry mineralne blokują całe widmo promieniowania ultrafioletowego, z reguły są jednak dość ciężkie. Z kolei decydując się na filtr chemiczny musimy sprawdzić, czy dany produkt chroni przed UVB oraz przed UVA.

Wybierajmy kremy z SPF minimum 30 (latem oraz podczas kuracji kosmetologicznych koniecznie 50). Ktoś mądry kiedyś powiedział, ze krem przeciwsłoneczny to najtańszy zabieg przeciwzmarszczkowy ;)
Image
Image

Antyoksydacja

Wolne rodniki to nadreaktywne formy tlenu. W odpowiedniej ilości są potrzebne w organizmie. Jeśli jest ich za dużo, skóra staje się szara, bez blasku, z przebarwieniami i zmarszczkami. Stres, choroby, nadużywanie środków przeciwzapalnych i antykoncepcyjnych, wyczynowy sport, źle zbilansowana dieta, nadmierne opalanie, palenie papierosów, promieniowanie elektromagnetyczne z telewizora, komputera, telefonu- te czynniki wyczerpują nasz naturalny opór przed wolnymi rodnikami.  

Najważniejszymi składnikami przeciwutleniającymi są: cynk, miedź, selen, witamina A, C, E, karoteny, polifenole, koenzym Q10, resweratrol, dysmutaza ponadtlenkowa, kwas ferulowy. Dostarczajmy ich jak najwięcej w pożywieniu oraz w produktach pielęgnacyjnych. U kosmetologa korzystajmy z zabiegów anty- poluttion, peelingów, mezoterapii igłowej z antyoksydantami.

Kremy z przeciwutleniaczami i filtrami SPF powinni stosować wszyscy po 25 roku życia.
Image

Złuszczanie

Delikatne złuszczanie martwych komórek naskórka to jeden z najważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych o każdej porze roku. Pozwala na usunięcie martwego naskórka, wygładzanie skóry i wyrównywanie jej kolorytu. W warunkach domowych stosujmy peelingi enzymatyczne, które idealnie rozpuszczą zrogowaciały naskórek, a przy okazji nie wywołają podrażnienia. W gabinecie  korzystajmy z peelingów chemicznych, które kosmetolog dobierze do problemu skóry i oczekiwanych efektów.

Odbudowa płaszcza hydrolipidowego

Płaszcz hydrolipidowy pokrywa nasz naskórek od zewnątrz. Jest mieszaniną wydzielin gruczołów potowych, łojowych i produktów pochodzących z rozpadu naturalnego czynnika nawilżającego (NMF). W jego skład wchodzą między innymi: skwalen, cholesterol, ceramidy, trójglicerydy, mocznik, chlorek sodu, aminokwasy, mikroelementy.  

Nieodpowiednia pielęgnacja naszej skóry może prowadzić do zaburzenia funkcjonowania płaszcza hydrolipidowego, co skutkuje uczuciem suchości, wrażliwości, podrażnienia i szybszym starzeniem się skóry. Przerwana bariera jest otwarciem wrót do wnikania patogenów, agresywnego działania substancji chemicznych, zawartych np. w produktach do mycia skóry, nadmiernego drażnienia skóry przez czynniki atmosferyczne.  

Nie używaj kosmetyków z dużą ilością alkoholu w składzie

  • stosuj łagodne środki myjące- pianki, żele, mleczka
  • ogranicz drażnienie mechaniczne skóry- myjki, gąbki, itp.
  • nie zapominaj o kremie rano i wieczorem
  • nie nadużywaj kosmetyków kwasowych, z retinolem
  • zadbaj w swojej diecie o źródła kwasów tłuszczowych- dobre oleje, orzechy, pestki, nasiona, owoce morza, ryby.  

Biostymulacja

Biostymulatory są preparatami wykorzystywanymi w kosmetologii i medycynie estetycznej do odbudowy struktury skóry. Pobudzają komórki skóry, by tworzyły więcej kolagenu, elastyny. Poprawiają jędrność, gęstość i jakość skóry. Ich celem jest przywrócenie utraconych przez lata parametrów skóry.  Zabiegi biostymulujące to głównie peelingi oraz produkty do mezoterapii. Składniki najczęściej używane w takich procedurach to: kwas hialuronowy, aminokwasy, kolagen, kwas bursztynowy, peptydy, witaminy, antyoksydanty, kwas TCA, kwas ferulowy, retinol, GABA.
Image
Zapraszam Was serdecznie do odmładzania skóry razem z naturSkin.

Podobne artykuły z naturBloga

Pracownia kosmetologiczna naturSkin Jastrzębie - zabiegi kosmetyczne, kosmetyczka Jastrzębie, pielęgnacja skóry Jastrzębie-Zdrój

Siedziba firmy

ul. Bronisława Czecha 1
44-330 Jastrzębie-Zdrój

Godziny otwarcia

Poniedziałek - Piątek
10:00–17:00