Jak odmłodzić skórę?

Codzienne odmładzanie najlepiej obrazuje piramida długowieczności.

Co nas postarza?
- stres oksydacyjny i wolne rodniki
- nadmierne spożycie cukru
- spożywanie nadmiernej ilości alkoholu
- jedzenie produktów przetworzonych z konserwantami i wzmacniaczami smaku
- nadmierne opalanie się
- palenie papierosów
- zbyt mała ilość snu
- spadek poziomu hormonów
- lenistwo
Jak odmłodzić skórę?
Najważniejsze odmładzające działania pielęgnacyjne:
- ochrona przeciwsłoneczna
- antyoksydacja
- złuszczanie
- odbudowa płaszcza hydrolipidowego
- biostymulacja
Ochrona przeciwsłoneczna
Promieniowanie UVA stanowi 95% promieniowania słonecznego. Przenika aż do skóry właściwej i niestety, wykazuje bardzo destrukcyjne działanie. Generuje powstawanie wolnych rodników, pozbawia skórę elastyczności, zmniejsza zdolność do wiązania wody. Ma również duży wpływ na powstawanie przebarwień. Promieniowanie UVA towarzyszy nam przez cały rok, bez trudu przenika przez chmury, szyby a nawet cienką odzież. Dlatego taż ważne jest, aby kremy z filtrem używać przez okrągły rok.
Promieniowanie UVB stanowi 5% promieniowania słonecznego, co nie znaczy, że nam nie zaszkodzi. Przenika do warstwy podstawnej naskórka i odpowiada za pigmentację skóry - czyli opaleniznę (ale również za nieprzyjemne poparzenia). Niszczy liczne komórki, białka i błony komórkowe. Przyczynia się do rozwoju nowotworów skóry- czerniaka oraz raka podstawnokomórkowego i kolczystokomórkowego. Najwyższe stężenie promieniowania UVB występuje latem, między godziną 10 a 15. Filtrowane jest przez chmury i mgłę, ale przenika przez wodę i szkło.
Idealny krem przeciwsłoneczny posiada właściwości ochronne przeciw promieniowaniu UVA oraz UVB. Na opakowaniach szukajmy informacji o współczynniku SPF (ochrona UVB) oraz oznakowania UVA w kółeczku lub PA ze znakami „+”(jeden plus oznacza najniższą ochronę UVA, a cztery najwyższą).
Na rynku znajdziemy dwa rodzaje filtrów przeciwsłonecznych: mineralny, który fizycznie blokuje promienie oraz chemiczny, który pochłania lub rozprasza promieniowanie. Filtry mineralne blokują całe widmo promieniowania ultrafioletowego, z reguły są jednak dość ciężkie. Z kolei decydując się na filtr chemiczny musimy sprawdzić, czy dany produkt chroni przed UVB oraz przed UVA.
Wybierajmy kremy z SPF minimum 30 (latem oraz podczas kuracji kosmetologicznych koniecznie 50). Ktoś mądry kiedyś powiedział, ze krem przeciwsłoneczny to najtańszy zabieg przeciwzmarszczkowy ;)


Antyoksydacja
Najważniejszymi składnikami przeciwutleniającymi są: cynk, miedź, selen, witamina A, C, E, karoteny, polifenole, koenzym Q10, resweratrol, dysmutaza ponadtlenkowa, kwas ferulowy. Dostarczajmy ich jak najwięcej w pożywieniu oraz w produktach pielęgnacyjnych. U kosmetologa korzystajmy z zabiegów anty- poluttion, peelingów, mezoterapii igłowej z antyoksydantami.
Kremy z przeciwutleniaczami i filtrami SPF powinni stosować wszyscy po 25 roku życia.

Złuszczanie
Odbudowa płaszcza hydrolipidowego
Płaszcz hydrolipidowy pokrywa nasz naskórek od zewnątrz. Jest mieszaniną wydzielin gruczołów potowych, łojowych i produktów pochodzących z rozpadu naturalnego czynnika nawilżającego (NMF). W jego skład wchodzą między innymi: skwalen, cholesterol, ceramidy, trójglicerydy, mocznik, chlorek sodu, aminokwasy, mikroelementy.
Nieodpowiednia pielęgnacja naszej skóry może prowadzić do zaburzenia funkcjonowania płaszcza hydrolipidowego, co skutkuje uczuciem suchości, wrażliwości, podrażnienia i szybszym starzeniem się skóry. Przerwana bariera jest otwarciem wrót do wnikania patogenów, agresywnego działania substancji chemicznych, zawartych np. w produktach do mycia skóry, nadmiernego drażnienia skóry przez czynniki atmosferyczne.
Nie używaj kosmetyków z dużą ilością alkoholu w składzie
- stosuj łagodne środki myjące- pianki, żele, mleczka
- ogranicz drażnienie mechaniczne skóry- myjki, gąbki, itp.
- nie zapominaj o kremie rano i wieczorem
- nie nadużywaj kosmetyków kwasowych, z retinolem
- zadbaj w swojej diecie o źródła kwasów tłuszczowych- dobre oleje, orzechy, pestki, nasiona, owoce morza, ryby.
Biostymulacja
